Raketa
Vodní raketa
Pomůcky :
Dvě plastové PET ( 1,5 l ) korkový špunt vhodného průměru , automobilový ventilek se závitem ,autopumpičku , kovová tyčka , izolepa , nůžky , lepenka , voda a další potřeby na ozdobení rakety .
Postup :
Na výrobu rakety použijeme dvě PET lahve 1,5 l např. od minerálky . První láhev použijeme jako tělo rakety, z druhé láhve odřízneme hrdlo a nasadíme na první láhev . Spoj slepíme .
Na lepenku , narýsujeme 3x trojúhelníkový tvar křidélek , vytvoříme i zálepky pro snadnější přilepení na spojené PETky . Křidélka přilepíme na PETku tak , aby dělila plastovou láhev na třetiny .
Na trup rakety přilepíme dvě vodicí trubičky , které při startu drží raketu na tyčce . Na trubičku můžeme použít roličku na papírové ubrousky nebo srolovaný kus z odříznuté PETky . Trubičku pevně přilepíme .
Ze staré automobilové duše vystřihneme ventilek , provrtáme korkový špunt a ventilek do špuntu zasuneme . Korkový špunt musí pasovat do hrdla spodní plastové lahve.
Raketu doplníme o špičku z papírového kornoutu a podle libosti můžeme vyzdobit.
Start rakety:
Jako startovací startovací rampu použijeme kovou tyčku šikmo zabodnutou do země . Do spodní PETky nalijeme cca 3cm vody a utěsníme špuntem . Raketu nasuneme na startovací tyčku , přišroubujeme autopumpičku k ventilku . Raketa je připravena ke startu .
Raketu namíříme do volného prostranství a pumpičkou pumpujeme vzduch do rakety . Při dostatečném natlakování dojde k vystřelení špuntu a raketa vzlétne .
Princip:
Skutečné rakety pracují na principu reaktivního motoru . Ve spalovací komoře rakety se spaluje ralivo a rozpínající plyn uniká z rakety . Raketa se pohybuje .
V případě vodní rakety funguje PETka jako spalovací komora , staločování vzduchu nahrazuje spalování paliva . Natlakovaný vzduch nahrazuje rozpínání plynu , unikne z PETky a raketa vyletí . Voda v raketě zabraňuje unikání vzduchu přes špunt a ventilek zatěžuje raketu . Tím dosáhneme vyššího natlakování PETky a delšího doletu .