Telefon
Telefon
Dnes už se bez telefonu skoro neobejdeme, mobilní telefon dokonce provází některé lidi ve dne, v noci. Pro přísně tajné rozhovory s kamarádem ze sousedství si však raději nainstalujeme soukromou telefonní linku.
Konstrukční provedení telefonního přístroje může být různé:
Zhotovíme 2 shodné stanice a propojíme je dvěma vodiči, ovšem pozor: zdířka A první stanice musí být spojena se zdířkou B stanice druhé, zdířka B první stanice se zdířko A druhé stanice. Jinými slovy - spojovací vodiče mezi stanicemi musí být "překřížené",aby byly při hovoru obě baterie zapojeny do série.
Na začátku jsou obě stanice v klidu, sluchátka jsou zavěšena na pákách přepínačů P1 a P2 . Když chceme zavolat ze stanice 1 do stanice 2, stiskneme tlačítko T1 a oba zvonky zvoní. Když oba účastníci zvednou sluchátka a odlehčí páky přepínačů, spojí se obvody baterie - mikrofon - sluchátko obou stanic a můžeme si sdělovat svá tajemství. Po zavěšení obou sluchátek jsou obě stanice opět v klidu a připraveny pro další spojení.
Trochu historie: První, ještě velmi nedokonalý telefon zkonstruoval v roce 1876 americký profesor Alexander Graham Bell. Ve svém přístroji používal mikrofon, který vynalezl roku 1861 J.P.Reis. Reis už v roce 1860 vytvořil slovo telefon tím, že spojil dvě řecká slova télé (daleko) a fóne (zvuk). Velkým pokrokem v konstrukci telefonu byl vynález uhlíkového mikrofonu (D.E.Hughes, 1878). První oboustranný telefonní hovor byl uskutečněn 9. října 1876 mezi Bostonem a dvě míle vzdáleným Cambridge. V roce 1899 byla ve Spojených státech uvedena do provozu první telefonní ústředna a telefon začal dobývat svět. Významným pokrokem v telefonním spojení je využívání telekomunikačních družic, digitálních ústředen a mobilních telefonů. |